müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep, Şehitkamil Şu an açık 24 ₺ / Müzekart

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Zeugma Müzesi, Şehitkamil'in Mithatpaşa İlçesi'nde, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı'nda yer almaktadır. Müze, ziyaretçilerine kentte yaşayan insanların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve inançlarını, zamanın mimarisine ait sokak, çeşme, yapı duvarları ve temel taşlarının tam ölçekli kopyalarını kullanarak yeniden yaratarak göstermeye çalışıyor. 

Yirminci yüzyılın başlarından beri yerel halk tarafından ve ziyaret eden bazı Avrupalılar tarafından bilinse de Zeugma'daki arkeolojik kazılar 1980'lerin sonunda başlamıştır. 1960'lı yıllara kadar, yerli halk mozaiklerin parasal değerini keşfetmiş ve uluslararası pazar için yasadışı kazılar yapılmıştır. Zeugma'da kazıya başlayan arkeologlar, Zeugma'da bulunan mozaiklerin çoğunun bu tür yasadışı kazılardan zarar gördüğünü belirmiştir. Bu yasadışı faaliyetin zararına verilebilecek bir örnek, Dionysos ve Ariadne mozaiğidir.  Hatta arkeologlar menşei “Doğu Akdeniz” veya “Doğu Türkiye'den olduğu söylenen” veya “Suriye'ye yakın” olarak tanımlanan çeşitli müze kataloglarındaki Roma mozaiklerinin çoğunun muhtemelen Zeugma'dan çıkarılmış eserler olduklarından şüphelenmektedirler. 1992 yılında, Zeugma'da bir bekçi bir Roma villasının kalıntılarına ulaşan bir tünel keşfetmiştir. Gaziantep Müzesi arkeologları, alanda yapılan kazıların ardından, Dionysos ve Ariadne'nin düğününü gösteren bir mozaik ortaya çıkarmışlardır. Ancak eserin bulunduğu yerde korunması kararının alınmasının ardından, 1998 yılında eser yağmalanmıştır.

Müzenin girişinde Fırat Nehri'ne en yakın yerde bulunan mozaikler sergilenirken, devamında şehir teraslarına daha yakın yerlerde bulunanlar sergilenmektedir. Birecik Barajı'nın hemen altında bulunan Roma Hamamı'na ait mozaikler zemin katta sergilenmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi ziyaretçileri, Zeugma'nın turlarına şehirin en alt seviyesindeki buluntuların sergileriyle başlamakta ve kentin teras seviyesindeki eserle turlarını tamamlamaktadırlar.

Korugan Müzesi'nde Zeugma mozaikleri dışında, Zeugma ile ilgili diğer kültürel hazineler görülebilir. Savaş ve bahar tanrısı Mars’ın heykeli eski Zeugma'da olduğu gibi müzenin koruyucusuymuş gibi tüm katlardan kolayca görülebilecek şekilde konumlandırılmıştır. Bu heykel serginin en önemli parçalarından biridir.

Müzenin ikinci katında ise, dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği sergilenmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi koleksiyonu Roma ve Geç Antik dönemine ait 2.448 m² mozaik, 140 m² fresk, 4 Roma çeşmesi, 20 sütun, 4 kireçtaşı heykeli, bronz Mars heykeli, mezar steli, lahitleri içermektedir. Zeugma Mozaik Müzesi, 1700 m2 mozaik içeren dünyanın en büyük mozaik müzesidir ve 9 Eylül 2011 tarihinde halka açılmıştır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Mithatpaşa, Hacı Sani Konukoğlu Blv., 27500 Şehitkamil/Gaziantep, Türkiye

Telefon: (0342) 325 27 27

Ziyaret Saatleri

Zeugma Mozaik Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi 09:00-18:30

Salı 09:00-18:30

Çarşamba 09:00-18:30

Perşembe 09:00-18:30

Cuma 09:00-18:30

Cumartesi 09:00-18:30

Pazar 09:00-18:30

Giriş Ücreti

Zeugma Mozaik Müzesi giriş ücreti 24 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.