müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Türkiye İş Bankası Müzesi

İstanbul, Fatih Şu an kapalı Ücretsiz

Türkiye İş Bankası Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bankası olarak kurulan İş Bankası’nın tarihi, Cumhuriyet Türkiye’sinin modernleşme, ekonomik ve sosyal kalkınma arayışlarına paralel şekilde ilerlemektedir. 

İş Bankası Müzesi, İş Bankası’nın 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruluşundan günümüze değin ekonomik, sosyal ve kurumsal gelişimine ilişkin bilgi ve hatıraların bir araya getirildiği, korunduğu ve halkla paylaşıldığı bir kurumsal tarih müzesidir.

İş Bankası Müzesi, İş Bankası’nın Cumhuriyet’in kuruluşu ile başlattığı Türkiye’nin ekonomik sistemini ve toplumunu, ülkenin kalkınmasına katkılarını, örgütsel yapısının evrimi ve bu süre boyunca sahip olduğu önemli ve değişen rolleri vurgulamaktadır. Bu gelişme sürecinde İş Bankası bankacılık hizmetlerini sunmanın yanı sıra, aynı zamanda geleceğe odaklı bir vizyonla sosyal sorumluluk alanlarında halkla iletişimini sürdürmüştür.

Müzenin öncelikli amacı, kuruluşundan bugüne hem ekonomik kalkınmaya hem de İş Bankası'nın kendi tarihine tanıklık eden geniş kapsamlı belge koleksiyonu, bankacılık araçları, iletişim araçları, fotoğraflar, sanat eserleri, reklam ve tanıtım malzemeleri ve film koleksiyonunu özenle korumak, muhafaza etmek ve iletmektir. 

İş Bankası çalışanlarının ve müşterilerinin tüm hatıralarını bir araya getirerek, İş Bankası'nın mirasının ve sürekliliğinin, ilerici gelişiminin, Türkiye'ye hizmet üretiminin ve kamu hayatındaki yerinin hikayesini kamuoyuyla paylaşma müzenin ana hedefidir.

İş Bankası müzesi 3 katında da aktif olarak serginin devam ettiği binasıyla, tüm yıl ziyaretçilerine açıktır. Binanın üst katında bulunan ilk salondan başlayarak sekiz salon boyunca devam eden ve İş Bankası’nın tarihini kronolojik bir biçimde anlatan-aktaran sabit bir sergisi bulunmaktadır. Bu sabit serginin kronolojik kısmı, giriş katında İş Bankası’nın sosyal sorumluluklarla ilgili projelerinin aktarıldığı salonda son bulmaktadır.

Kronolojik kısmının son bulmasının ardından, 1930-40’lı yıllarındaki bankacılığın aktarılması ve o döneme ait tarihi bankoların sergilenmesiyle sabit sergi giriş katında devam etmektedir. Ayrıca bu bölümde, banka çalışanlarına ait doküman ve fotoğrafların yanı sıra, müze binasının banka şubesi olduğu dönemde çekilmiş bir film ile VR- arttırılmış gerçeklik uygulaması vardır. Müzenin en alt katının ise en ilgi çekici katı olduğunu söylemek mümkündür. Bu kısımda Ana kasa kısmı ve müşterilerin kullanması için hazırlanmış olan kiralık kasa ünitesi bulunmaktadır. Bu iki alanı birbirine bağlayan alan olan koridorda görsel ve işitsel efektlerden oluşmuş olan hareketli bir gösteri de bulunmaktadır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0212) 511 13 31

Website: http://muze.isbank.com.tr/

Ziyaret Saatleri

Türkiye İş Bankası Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Türkiye İş Bankası Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 10:00-18:00

Çarşamba 10:00-18:00

Perşembe 10:00-18:00

Cuma 10:00-18:00

Cumartesi 10:00-18:00

Pazar 10:00-18:00

Giriş Ücreti

Türkiye İş Bankası Müzesi giriş ücretsizdir.