müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

İzmir, Konak Şu an açık Ücretsiz

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin çalışmaları 2009 yılında başlamıştır. Seramik Sanatçısı Ümran Baradan tarafından 2004 yılında Çocuk Müzesi adıyla açılan bina Oyun ve Oyuncak Müzesi olması amacıyla Konak Belediyesi’ne bağışlanmıştır. Bina, restore edilmesinin ardından, Türkiye’nin ilk oyuncak müzesinin kurucusu olan Sunay Akın’ın da danışmanlığı ile, 17 Ocak 2010 tarihinde “Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi” adıyla hizmete başlamıştır. 

Dünyadaki kaydadeğer oyuncak müzeleri arasında yer alan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi binası iki kattan oluşmaktadır. İzmir’in Konak semtinde, Halil Rıfat Paşa Caddesi’nde yer alır. Müze binasının tasarımını İstanbul Şehir Tiyatroları Baş Dekoratörü Ayhan Doğan yapmıştır. Binanın bahçesinde sokakta oyun oynayan çocukları anlatan heykeller ve duvarlarda rölyefler yer almaktadır. 

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde temelde antika oyuncaklar seyircinin beğenisine sunulmuştur. Sergilenmekte olan oyuncaklar, dünyadan ve Türkiye’deki müzayedelerden- antikacılardan toplanmış olan oyuncaklar ile Ümran Baradan’ın özel koleksiyonuna dahil olan oyuncaklardandır. Müzede 1000’i aşkın oyuncak bulunmakta ve 1800’li yıllara ait eserler de bulunmaktadır.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin girişinde ünlü ressam Bruegel’in “Çocuk Oyunları” adlı tablosu ile kaplı olan bir kafeterya, dinlenme alanı ve hediyelik eşya alanı bulunmaktadır. Müzenin ilk katında antika pelüş oyuncaklar, bebek evleri ve Ümran Baradan’ın koleksiyonu bulunur. İkinci kat, araba, kale, bebek vb pek çeşitli oyuncaklara ev sahipliği yapmaktadır. Müzede aynı zamanda geleneksel Türk gölge oyunu olan Karagöz ve Hacivat gösterileri yapılmakta ve atölye çalışmaları yapılarak bu figürlerin yapımı ve sahnelenmesi çocuklara aktarılmaktadır.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi 3 yaş üstü tüm ziyaretçiler için uygundur. Müze, açıldığı andan günümüze 150.00 aşkın ziyaretçiyle buluşmuştur.

Ulaşım / İletişim

Adres: Konak, Halil Rıfat Paşa Cd. No:31, 35260 Konak/İzmir, Türkiye

Telefon: (0232) 425 75 13

Ziyaret Saatleri

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Pazartesi, Pazar günleri kapalıdır.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:00-17:00

Çarşamba 09:00-17:00

Perşembe 09:00-17:00

Cuma 09:00-17:00

Cumartesi 09:00-17:00

Pazar Kapalı

Giriş Ücreti

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi giriş ücretsizdir.