müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara, Çankaya Şu an açık Ücretsiz

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde 1968 yılında kurulmuştur. Müzede mineral, kayaç, maden, fosil ve jeoarkeolojik örneklerden oluşan zengin koleksiyonları sergilenmektedir. Müzenin asıl amacı sergilediği örnekler ve hazırladığı eğitim materyalleriyle özellikle çocuklarda ve gençlerde doğa koruma bilincini oluşturmaktır.

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesinin giriş katında; güneş sistemi, küresel görüntüleme sistemi "Bilim Küresi", kubbe şeklindeki ekranda üç boyutlu görüntüleme sistemi "Planetaryum", "Görme Engelliler Bölümü", "Eğitim ve Uygulama Alanı", "Geçici Sergi Alanı", "Konferans Salonu", "Danışma" ve "Hediyelik Eşya Satış Bölümü" yer almaktadır.

Birinci katta, omurgalı ve omurgasız fosillere ait çok sayıda örnek sergilenmektedir. Yine bu katta aralarında 1974 yılında Ankara-Beypazarı’nda bulunmuş olan "Anadolu Panterinin" yer aldığı soyu tükenmiş ya da tükenmekte olan Türkiye’ye özgü bitki ve hayvanlara ait örnekler yaşam ortamlarına uygun canlandırmalarla Diyorama Bölümünde sergilenmektedir.

İkinci katta, "Sistematik Mineraloji Bölümü"’nde yerkabuğunun yapı taşları olan mineraller, Kayaçlar Bölümü’nde ise çeşitli minerallerin farklı jeolojik süreçlerle bir araya gelmesinden oluşmuş kayaçlar sergilenmektedir.  Kullandığımız araç, gereç ve malzemenin tamamen veya kısmen kaynağı olan metalik madenler, endüstriyel hammaddeler ve enerji hammaddeleri ise "Türkiye Yer Altı Kaynakları Bölümü"'nde sergilenmektedir. Gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından temin edilmiş kristaller “Süstaşları Bölümü"’nde ziyaretçilerini beklemektedir. Yine ikinci katta "Türkiye Madencilik Tarihi Bölümü"’nde insanın sosyal ve kültürel gelişimiyle paralel madenciliğin gelişmesine tanıklık eden buluntular ile "Küpelasyon" ve "Sementasyon" alanları ve "Tunç Çağında Madencilik Maketi" yer almaktadır.

Müzede ayrıca, Paleontoloji, Mineraloji-Petrografi (Gemoloji) Laboratuvarları ve 100.000’e yakın örneğin saklandığı "Arşivler" de yer almaktadır. Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi, "Gezici Müze Faaliyetleri", "Eğitim Amaçlı Hazırlanan ve Türkiye’nin Dört Bir Yanındaki Okullara Gönderilen Mineral ve Kayaç Setleri" ve "Bilimsel Araştırma Projeleri" ile de çalışmalarını sürdürmektedir.

Aynı zamanda Şehit Mehmet Alan Enerji Parkı 2013 yılından beri Tabiat Tarihi Müzesi’ne bağlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

EGO Otobüs hatları: 132: ODTÜ- Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus 133: ODTÜ- Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus Kızılay Güvenpark’tan binilebilir. 

Minibüs- Dolmuş Hatları: Ulus- Yüzüncü Yıl- Çiğdem mahallesi Kızılay- Yüzüncü Yıl- Balgat Sıhhiye- Yüzüncü Yıl- Balgat.

Ulaşım / İletişim

Adres: Üniversiteler Mahallesi, Çukurambar, Dumlupınar Bulvarı No:139, 06800 Çankaya/Ankara, Türkiye

Telefon: (0312) 201 23 96

Website: http://www.mta.gov.tr/v3.0/muze/anasayfa

Ziyaret Saatleri

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:00-17:00

Çarşamba 09:00-17:00

Perşembe 09:00-17:00

Cuma 09:00-17:00

Cumartesi 09:00-17:00

Pazar 09:00-17:00

Giriş Ücreti

MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi giriş ücretsizdir.