müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

İzmir Agora Ören Yeri

İzmir, Konak Şu an kapalı

İzmir Agora Ören Yeri Hakkında Genel Bilgiler

İzmir'in tarihi dokusunun bir parçası olan ve şehir merkezinde bulunan Agora Açık Hava Müzesi, çok sayıda kültüre ve çok sayıda katmana sahiplik etmektedir. Kadifekale'den bakıldığında, açık hava müzesini ve kazı alanlarını çok net bir şekilde görmek mümkündür. 

Üç katlı tasarımıyla şehir merkezinde yer alan büyük agoralardan biri olan İzmir Agorası, türünün nadide örneklerinden biridir. İzmir’in en eski bölgelerinden biri olan Namazgah'ta bulunan Agora, Roma Dönemi’nde mermer döşemeli büyük bir dörtlü etrafındaki kemer ve sütunlar üzerine inşa edilmiş çok katlı bir yapıdır. Agora kelimesi “pazar yeri” anlamına gelir. Ayrıca siyasi toplantılar ve halk mahkemeleri için kullanılan bir hükümet yeridir. Agora, M.S. 178’de meydana gelen depremden sonra büyük bir restorasyon geçirmiştir.

            Agora’daki en önemli eserlerden biri olan Poseidon ve Demeter'den oluşan bir heykel grubu, Tarih ve Sanat Müzesi'nde sergilenmektedir.  İzmir'i çok seven İmparator Marcus Aurelius'un karısı Faustina'nın zarif kabartmalı portresi, Agora'nın Batı Kapısı'nın kemerinde bulunmaktadır. Agoranın içindeki büyük sarnıçlar ve çeşitli kanalizasyon yapıları, bol su arzı alanında olduğunu göstermektedir. Bazilika'nın girişindeki çeşmenin inşa edildiği dönemden beri aktığı düşünülmektedir.

Agora’nın heyecan verici buluntularından bir diğeri de Roma Dönemi dükkanlarındaki grafitilerdir. Bu grafitilerin dünyanın en büyük Yunan grafiti koleksiyonu olduğu düşünülürken grafitiler Helenistik ve Roma'nın günlük yaşamının izlerini taşımaktadır. Koruma altına alınmış olan grafitilerin M.S. 2. ve 4. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülmektedir 

Agora gezilerinde İzmir’in Hellenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu katmanlarını görmek mümkündür. Agora kalıntıları uzun zaman önce Namazgah bölgesinde bir mezarlık olarak kullanıldığından, çok sayıda zanaatkar mezar taşına ev sahipliği yapmaktadır. Mezarlar farklı bir yere taşınmasına rağmen, alanda Osmanlı mezar taşları görmek mümkündür.

Agora'dan çıkarılan eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi ile Tarih ve Sanat Müzesi'nde bulunmaktadır. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na çok yakın olan ören yerini gezdikten sonra isterseniz yola devam edip Basmane’nin tarihi sokaklarının ardından yolda, kazı çalışmaları süren ve şimdilik sahne duvarları ile girişi ortaya çıkan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu’nun bulunduğu düşünülen alandan geçip Kadifekale’ye de çıkmak mümkündür.

Ulaşım / İletişim

Adres: Namazgah, Tarık Sarı Sk. No:29, 35240 Konak/İzmir, Türkiye

Telefon: (0232) 483 46 96

Ziyaret Saatleri

İzmir Agora Ören Yeri ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi 08:30-17:30

Salı 08:30-17:30

Çarşamba 08:30-17:30

Perşembe 08:30-17:30

Cuma 08:30-17:30

Cumartesi 08:30-17:30

Pazar 08:30-17:30