müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul, Fatih Şu an açık 72 ₺ / Müzekart

Topkapı Sarayı Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Günümüzde İstanbul'un en önemli kültürel yapılarından biri olarak bilinen Topkapı Sarayı, inşaasının ardından 1. Abdülmecid dönemine kadar yani yaklaşık dört yüzyıllık bir süre boyunca, tüm Osmanlı sultanlarına ev sahipliği yapmıştır.

Topkapı Sarayı'nın hem Marmara hem de Boğaz'a bakan Seraglio Noktası'na yapımı emri, 1453'te İstanbul’un fethinden 6 yıl sonra 1459 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından verilmiştir. Sarayın inşaasında Fatih Sultan Mehmed’in babası Sultan II. Murad tarafından Edirne’de Tunca Nehri kıyısında yer alan Edirne Sarayın ilham alınmıştır. Sarayın temel tasarımı; devlet işine adanmış bürolar, hükümdarın evi olarak hizmet veren bina ve sarayda yaşayan çalışanlar için ayrılan binalar için düzenlenmiş çeşitli avlu ve bahçelere odaklanmıştır. Topkapı Sarayı, İstanbul yarımadasının ucunda Sarayburnu üzerinde Bizans akropolü üzerine inşa edilmiştir. Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç ile çevrilidir. Kara tarafında, saray, Sûr-ı Sultânî olarak bilinen 1.400 metre uzunluğunda, etrafını saran taraftayken, etrafı Bizans duvarları ile çevrilidir. Saray, büyük bir kısmı Hasbahçe için ayrılmış olan yaklaşık 700.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Topkapı Sarayı'nın iki temel bölümden oluşur: Dış Saray yani Bîrûn ile İç Saray-Enderûn. Harem Enderun’un bir parçasıdır. Konutların, törenlerin ve tören alanlarının tasarımı ve birçok tesisin tamamı bu temel ilkeye göre düzenlenmiştir. Topkapı Sarayı kompleksi içinde üç ana kapı vardır: İmparatorluk Kapısı yani Bâb-ı Hümâyûn, Bâbüsselâm ve  Bâbüssaâde. Bunların dışında dört avlu, Harem, Gül Bahçesi ve diğer çeşitli bahçeler de saray yapısına dahildir. Sarayın adı 18. yüzyıla kadar Saray-ı Cedid-i Amire'dir Ancak Sultan 1. Mahmud döneminde sahil kıyısındaki sarayın yangınla yok olması sonucunda ona ait olan isim Saray’a devredilmiştir. 

Osmanlı monarşisinin 1922'de kaldırılmasının ardından Topkapı Sarayı, 3 Nisan 1924'te halifeliğin kaldırılması yasası ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle müzeye dönüştürülmüştür. 

Günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi’nde, 

  • Avrupa Porselenleri ve Camları
  •  Bakır ve Tombak Mutfak Eşyası
  • Çin ve Japon Porselenleri
  • Gümüşler
  • Hırka-i Saadet Dairesi ve Kutsal Emanetler
  • İmparatorluk Hazinesi
  • İstanbul Cam ve Porselenleri
  • Padişah Elbiseleri
  • Padişah portreleri ve resimleri
  • Silahlar koleksiyonları bulunmaktadır.

 

Ulaşım / İletişim

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0212) 512 04 80

Ziyaret Saatleri

Topkapı Sarayı Müzesi Salı günleri kapalıdır.

Topkapı Sarayı Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi 09:00-18:00

Salı Kapalı

Çarşamba 09:00-18:00

Perşembe 09:00-18:00

Cuma 09:00-18:00

Cumartesi 09:00-18:00

Pazar 09:00-18:00

Giriş Ücreti

Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti 72 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.