müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul, Kadıköy Şu an açık 15 ₺ / 12 ₺

İstanbul Oyuncak Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Türk şair ve yazar Sunay Akın, Türkiye'nin ilk ve tek özel oyuncak müzesini 23 Nisan'da açmıştır. Bu açılış tarihi 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu önemli tarihi dünya çocuklarına adamış olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın olduğu gündür.

Sunay Akın, 1990 yılında Nürnberg-Almanya'da bir oyuncak müzesi görmüş ve Almanya'daki bir antika dükkanından aldığı oyuncak atı ile İstanbul Oyuncak Müzesi'nin temellerini atmıştır. Koleksiyonunu 15 yıldan fazla genişletmiş ve 7000 antika oyuncak toplamıştır. Bu arada ailesine ait tarihi villayı rahat bir müzeye dönüştürmek için ciddi çaba sarf etmiştir. İstanbul Göztepe'de bulunan bu dört katlı müzede 4000 oyuncak sergilenmektedir. Bunlardan en eskisi 1817 yılında Fransa'da üretilen minyatür bir kemandır. 1820'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir bebek, 1860'lı yıllara dayanan Amerika Birleşik Devletleri'nden bir dizi mermerler, ayrıca Almanya'dan kalaylı oyuncaklar ve porselen bebekler geniş koleksiyonun öğeleri arasındadır.

İç dekor ve görüntüler profesyonel bir sahne tasarımcısı tarafından düzenlenmiştir ve her oda farklı bir tiyatro sahnesine benzemektedir. 

İstanbul Oyuncak Müzesi, Türkiye’de kurulacak diğer oyuncak müzelerine örnek olmuştur. 2011 yılında Antalya Oyuncak Müzesi (Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait), 2013 yılında Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ait), 2015 yılında Düştepe Oyun ve Oyuncak Müzesi (Ataşehir Belediyesi'ne ait), 2017 yılında Canik Oyuncak Müzesi (ait) Canik Belediyesi) ve Kartal Peri Masalı Müzesi (Kartal Belediyesi'ne ait) İstanbul Oyuncak Müzesi'nin kurucusu Sunay Akın'ın danışmanlığı ve küratörlüğünde danışmanlarına kapılarını açmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi açılış tarihinden bu yana canlılığını korumakta ve geniş oyuncak koleksiyonunun yanı sıra, ziyaretçilerin aralarındaki bağın eğitim ve etkinlik programları ile sınırsız hayal dünyasının kapılarını açmasını sürdürmeyi amaçlamaktadır. 

Etkinlikler bebeklerden yetişkinlere kadar geniş bir yaş aralığına hitap etmektedir. Çocuklara yönelik etkinlikler arasında atölye çalışmaları, geleneksel ve modern kukla tiyatroları, profesyonel illüzyonistlerin yaptığı sihir gösterileri, belgesel filmler, meslek atölyeleri, sinema salonu ve drama atölyeleri yer almaktadır. Yetişkinler için aktiviteler; tiyatro gösterileri, yaratıcılık atölyeleri, fotoğraf atölyeleri, kitap günleri, film okuma dersleri ve sanat seminerleridir.

Ulaşım / İletişim

Adres: Erenköy, Ömer Paşa Sk. 80-82, 34738 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Telefon: 90 (216) 359 45 50

Website: https://istanbuloyuncakmuzesi.com/

Ziyaret Saatleri

İstanbul Oyuncak Müzesi Pazartesi, Salı günleri kapalıdır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı Kapalı

Çarşamba 09:30-18:00

Perşembe 09:30-18:00

Cuma 09:30-18:00

Cumartesi 09:30-18:00

Pazar 09:30-18:00

Giriş Ücreti

İstanbul Oyuncak Müzesi giriş ücreti 15 ₺'dir. İndirimli giriş ücreti 12 ₺'dir. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.

Yakınındaki Müzeler