müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi

Ankara, Etimesgut Şu an kapalı 5 ₺

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Ankara Havacılık Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait olan ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından işletilen askeri bir havacılık müzesidir. Müze, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde bulunmaktadır. Müze, Türk Hava Kuvvetleri (THK) tarafından türünün ikinci örneği olarak kurulmuştur ve Atatürk'ün evlat edindiği kızı ve ilk Türk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen tarafından 18 Eylül 1998'de açılmıştır.

Müze, 2.000 m2 kapalı alan olmak üzere 64.321 m2 bir alanı kaplamaktadır. Açık alanda uçaklar ve bir helikopter sergilenmektedir. Sergilenen uçaklar arasında, MIG serisinin üç askeri uçağı, özellikle de MiG-17'nin Polonya varyantı olan PZL-Mielec Lim-6, Bulgar Hava Kuvvetleri, MiG-19'un Çin yapımı versiyonu olan Shenyang J-6, Pakistan Hava Kuvvetleri ve Macaristan Hava Kuvvetleri tarafından hediye edilmiş olan bir MIG-21MF bulunmaktadır. Açık alanda bulunan diğer bir sergide ise 2001 yılında Türk Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) tarafından yayınlanan Altın Kanatlar belgesel filmi için özel olarak üretilen Fethi Bey adlı bir Blériot uçağının kopyası bulunmaktadır.

Kapalı alanda 17. yüzyıl Osmanlı bilginlerinden Lagari Hasan Çelebi ve Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından yapılan uçuş testleri ile ilgili örnekler sergilenmektedir. Bunlarında dışında diğer sergilerde, 1911'deki kuruluşundan bu yana Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan çeşitli uçakların maketleri sergilenmektedir. "Türkiye ve Dünyada Havacılık Tarihi" salonunda, Türk yapımı ilk uçak olan Uğur ve Pezetel’in yarı boyutlu maketleri ve çeşitli fotoğraf ve belgeleri gösterime sunulmuştur. Ayrıca, çeşitli Türk Hava Kuvvetleri’ne ait çeşitli silah sistemlerinin maketleri, Türk Hava Kuvvetleri komutanlarının büstleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun başlangıcından itibaren havacı üniformaları, pankartlar, nişanlar ve havacılık alanında verilen kayıplara ve komutanlarına ait anma eşyaları da sergilenen eserler ile Erenköy Direnişi sırasında öldürülen Türk Hava Kuvvetleri savaş pilotu Cengiz Topel'e ait nesneler sergilenmektedir. Havacılık kariyeri ile ilgili eşyalarının sergilendiği bir köşe Sabiha Gökçen'e ayrılmış ve bir başka köşe de Türk kadın havacılar için sergi alanı olarak ayrılmıştır.

1999 yılında Türk Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı tarafından Mavi Dünya adı verilen bir binada, ziyaretçilerin içine girebileceği ve ilk elden benzer bir deneyim yaşayabilecekleri Lockheed T-33 ve Northrop F-5 uçaklarının kokpitleri yerleştirilmiştir.

Ulaşım / İletişim

Adres: 12. Km İstanbul Yolu, Erler, 06790 Etimesgut/Ankara, Türkiye

Telefon: (0312) 244 85 50

Website: https://www.hvkk.tsk.tr/T%C3%BCrk_Hava_Kuvvetleri/Hava_Kuvvetleri_M%C3%BCzeleri/_Ankara_M%C3%BCzesi

Ziyaret Saatleri

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:00-16:00

Çarşamba 09:00-16:00

Perşembe 09:00-16:00

Cuma 09:00-16:00

Cumartesi 10:00-17:00

Pazar 10:00-17:00

Giriş Ücreti

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi giriş ücreti 5 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.