müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa, Yıldırım Şu an açık

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Tofaş Otomobil ve Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye'de otomobil üreticisi Tofaş'ın sahibi olduğu ve Türkiye ve Tofaş'ın ürettiği otomobillerden ve Türkiye’de geçmişti kullanılan çeşitli eski arabaların sergilendiği özel bir ulaşım müzesidir. 30 Haziran 2002 tarihinde açılmıştır.

Yıldırım ilçesinin tarihi Umurbey semtinde yer alan müze, terk edilmiş bir ipek üretim tesisi olan 17.000 m2'lik yenilenmiş bir binada yer almaktadır. Tesis, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından müze amaçlı olarak Bursa merkezli Tofaş Firmasına kiralanmıştır.

Müzenin koleksiyonu, iki akslı atlı Bursa arabası, öküz arabası, top arabası, saman ve yakacak odun ve saman arabası, fayton, motorlu araba, ince marangozluk ve demirciliğe örnek olan Tatar arabası gibi tarihi arabalardan oluşmaktadır. Müzenin en önemli sergisi, M.Ö. 6. yüzyıldan kalmış olan bir savaş arabasının replikasıdır. Bu savaş arabası 1998-1999 yılları arasında Balıkesir yakınlarındaki Üçpınar Tümülüsü'ndeki yol çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştır.

Tofaş Müzesi’nde bulunan bir diğer sergide, Türkiye'de inşa edilen ilk Murat 124 (Fiat 124), Tofaş Şahin (Fiat 131), Fiat Uno, Fiat Tipo, Fiat Doblò ve Fiat Albea gibi otomobiller bulunmaktadır. Sergi salonunun özel bir köşesinde Tofaş'ın motor sporlarında kazandığı kupalar sergilenmektedir. Müzede, Tümülüs ve Mezar, Steller ve Mezar Taşları, Geleneksel Araba Atölyeleri, Motorsuz Araçlar, Tekerlekler, Motorlu Araçlar kategorilerine ait eserler sergilenmekte olup, şu an “Kantarın Topuzu: Teraziler, Ağırlıklar, Ölçü Aletleri” Sergisi’de devam etmektedir.

Müze kompleksi, Fayton Cafe, 200 metrelik bir yürüyüş yolu, eski ipek üretim tesisinin korunmuş iki adet bina kalıntısı ve Eski Umurbey Hamamı’ndan oluşmaktadır. Aynı zamanda Tofaş Müzesi salonları, geçici teknolojik sanat sergileri ve caz konserleri gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. 

Müzeye giriş ücretsizdir.

Ulaşım / İletişim

Adres: Umurbey, Fabrika Sk., 16030 Yıldırım/Bursa, Türkiye

Telefon: (0224) 329 39 41

Website: http://www.tofasanadoluarabalarimuzesi.com

Ziyaret Saatleri

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 10:00-17:00

Çarşamba 10:00-17:00

Perşembe 10:00-17:00

Cuma 10:00-17:00

Cumartesi 10:00-17:00

Pazar 10:00-17:00