müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

İzmir Resim ve Heykel Müzesi

İzmir, Konak Şu an açık Ücretsiz

İzmir Resim ve Heykel Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi, İzmir'de bir sanat müzesidir. Devlet tarafından 9 Eylül 1952'de Kültürpark'ta galeri olarak açılan İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, daha sonra Kültürpark'tan Konak iskelesinin yakınındaki Atatürk Bulvarı'ndaki hala bulunduğu yer olan şimdiki yerine taşınmıştır. İzmir Resim ve Heykel Müzesi, çoğunluğu Türk sanatçılara ait olmak üzere, 20. yüzyıl resim ve heykellerinin sergilendiği bir yerdir. İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi, plastik sanatlar alanında devletin İzmir'e ilk hizmetidir. 1973 yılı, İzmir Resim ve Heykel Galerisi için önemli değişikliklerin yaşandığı bir yıl olmuştur. Yönetmen olarak bilinen Turgut Pura'nın da çabalarıyla, İzmir Resim ve Heykel Galerisi bu dönemde müzeye dönüştürülerek Konak'taki yeni binasına taşınmıştır.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi’nde toplamda 546 eser bulunmaktadır. Bu eserlerin 435 adeti resim, 37 adeti heykel, 25 adeti seramik, 49 adeti ise baskı türündedir. Ancak sergilenen eser sayısı 168'dir. Sergilenen eserlerin 101 adeti resim, 34 adeti heykel, 23 adeti seramik, 10 adeti ise baskı türündedir. İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi koleksiyonu, Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat ve İbrahim Çallı gibi büyük sanat ustalarının eserlerinin yanı sıra, çeşitli dönemlerden seçilmiş sanatçıların eserlerini ve gün geçtikçe zenginleşen koleksiyonu da içermektedir. İzmir Resim ve Heykel Müzesi’nin aynı zamanda özel bir kütüphanesi, iki galerisi ve birçok stajyerin eğitim gördüğü sanat atölyeleri ile oldukça aktif bir yapısı bulunmaktadır.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi, İzmirli sanatseverlerin izlenimine iki sergi salonu ve en iyi plastik sanat sanatçılarının eserlerini sunmaktadır. Müzeye ait sanat stüdyolarında yeni sanatçılar desteklenmekte ve sanat dünyasına katılmaları sağlanamaktadır. İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi’nde aynı zamanda 05-12 yaş grubunda çocuklara yönelik sanat eğitimi için düzenlenen kurslar bulunmaktadır. Bu kurslarda hafta sonlarında çocuklara resim eğitimi verilmektedir. İzmir Resim ve Heykel Müzesi ve Galerisi’nde aynı zamanda plastik sanat konferansları ve aktiviteleri de düzenlenmektedir.

Ulaşım / İletişim

Adres: Konak, Mithat Paşa Cad. No:94, 35260 Konak/İzmir, Türkiye

Telefon: (0232) 482 03 93

Ziyaret Saatleri

İzmir Resim ve Heykel Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:00-18:00

Çarşamba 09:00-18:00

Perşembe 09:00-18:00

Cuma 09:00-18:00

Cumartesi 09:00-18:00

Pazar 09:00-18:00

Giriş Ücreti

İzmir Resim ve Heykel Müzesi giriş ücretsizdir.