müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Tales Matematik Müzesi

Aydın, Efeler Şu an açık 25 ₺ / 17 ₺

Tales Matematik Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Thales Matematik Müzesi, 27 Mayıs 2015 tarihinde Başak Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından kurulmuştur. Thales, Giessen / Almanya'da Mathematikum, New York / ABD'de MoMath, İtalya'da Arşimet Bahçesi ve Güney Kore'de Mathlove ve bölge ile ilgili RE&DE çalışmaları sonrasında tasarlanmıştır. Sadece günlük yaşamla değil, Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatıyla da ilgili sergileri bulunmaktadır. Bu sergilerde soyut matematiksel kavramlar somut malzemelere dönüşmekte ve ziyaretçiler bu matematiksel kavramlarla etkileşime girebilmektedir.

Müze gezisi sırasında, profesyonel matematik öğretmenleri hikayeler anlatmakta ve matematiksel teoremlerin kanıtlarını göstermektedirler. Bağımsız düşünce ile yeni fikirler ve çözümler bulmayı çocuklara aktarmak bu müzenin amaçlarından biridir. Çocuklara matematiği sevdirmek ve müze ziyareti konusunda bilinçlendirmeye çalışmaları vardır. Thales Matematik Müzesi, ilköğretim düzeyinden üst düzey matematik düzeyine kadar farklı bilişsel düzeylere uygun çeşitli materyallere sahiptir. Thales Matematik Müzesi, tüm ziyaretçilerin hayal gücünü kullanarak matematik algılarını geliştirmeleri için eğitmeyi amaçlamaktadır. İlkokul için atölye çalışmaları ve matematiksel oyunlar ve yüksek seviye için laboratuvar destekli eğitimleri bulunmaktadır.

Tales Matematik Müzesi’nde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredata göre olasılık, Pascal üçgeni, seri açılımları, ardışık sayıların toplamı, parabol, asal sayılar, çevre yarıçapı ilişkisi, silindir yarıçapı ilişkisi, mükemmel kare genişlemelerinin geometrik kanıtı vb. konularla ilgili materyaller bulunmaktadır. 

İlköğretim öğrencileri için eğlenceli 1.5 saatlik atölye uygulamaları, daha yüksek bir seviye için 2 saatlik rehber destekli eğitim turları bulunmaktadır. Tales Matematik Müzesi laboratuvarlarında denklemlerle cebirsel yüzeylerin yer aldığı Hayali Sergi de bulunmaktadır. Bu laboratuvarda, denklemlerinin topolojik yüzeylerini oluşturarak lisans ve lisansüstü eğitimine yönelik öğrencilere destek verilmektedir. Açıkhava Bilim Parkı'nda daha bağımsız bir eğitim ortamı yaratmakta, teorik ve ezberleme yaklaşımlarının yerine öğrenci merkezli öğretim yöntemleri kullanılmaktadır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Zeybek, Güneybatı Otoyol Cd., 09000 Efeler/Aydın, Türkiye

Telefon: (0256) 219 22 87

Website: http://talesmatematikmuzesi.com

Ziyaret Saatleri

Tales Matematik Müzesi Pazar günleri kapalıdır.

Tales Matematik Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi 10:00-16:00

Salı 10:00-16:00

Çarşamba 10:00-16:00

Perşembe 10:00-16:00

Cuma 10:00-16:00

Cumartesi 10:00-16:00

Pazar Kapalı

Giriş Ücreti

Tales Matematik Müzesi giriş ücreti 25 ₺'dir. İndirimli giriş ücreti 17 ₺'dir. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.