müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara, Altındağ Şu an açık 12 ₺ / 7 ₺

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara'nın ilk sanayi ve ulaşım müzesidir ve 2005 yılında açılmıştır. Müze, Ankara Kalesi'nin karşısında, At Pazarı'nın ve antikalar pazarının çok yakınında bulunan iki tarihi kervansarayda yer almaktadır. Çengel Han'ın 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan ile evli olan Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 500 yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen, Çengelhan halen ayakta durmakta ve Ankara'nın Han bölgesinde orijinal şeklini koruyan az sayıdaki yapıdan biridir. 

Çengelhan, dönemin dört büyük ve en pahalı hanlarından biriydi ve han olarak hizmet vermek için birçok odaya sahipti. Ancak zaman içinde han olarak kullanımı azalarak sonlandı ve 1990'ların sonunda terkedilmeden önce tiftik, yün ve ham deri satan bir tabakhane, depo ve mağaza olarak hizmet vermeye başladı. Dikdörtgen mimari yapısı ile tipik bir Osmanlı Hanı örneğidir ve hanın merkezinde, Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç'un iş hayatına başladığı tek katlı dikdörtgen bina bulunmaktadır.

2003 yılında Çengelhan’da Çengelhan Otelcilik, Turizm, Organizasyon, İnşaat ve Restorasyon A.Ş. tarafından kapsamlı bir restorasyon başlamıştır. Bu restorasyon dönemi 2005 yılına kadar sürmüş ve iki yıllık bu restorasyon süreci boyunca orijinal binanın korunmasına büyük özen ve dikkat gösterilmiştir. Restorasyon sürecinde tüm avlu alanı da camlaştırılmıştır ve Ankara Rahmi Koç müzesi Nisan 2005'te, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı'na bağlı olarak halka açılmıştır.

Müzenin ikinci binasını oluşturan Safranhan binası 1511 yılında inşa edilmiş ve tipik bir Anadolu kervansarayı olarak kullanılmıştır. Safranhan, ticari bir bina olarak önemini yitirdikten sonra Cumhuriyet'in ilk yıllarında hapishane olarak kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda ise depo olarak kullanılmıştır. 2012 yılında han, Rahmi M. Koç tarafından satın alınmıştır ve Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’nın restorasyon çalışmaları aynı yıl başlamıştır. Bu restorasyon 2016 yılına kadar sürmüştür aynı yıl müzenin bir parçası olarak halka açılmıştır.

Rahmi Koç Müzesi’nde Atatürk ve Ankara, Rahmi M. Koç Galerisi, Mustafa V. Koç Galerisi, Karayolu Ulaşımı, Raylı Ulaşım, Denizcilik, Havacılık, Esnaf Sokağı, Makineler, İletişim, Bilimsel Aletler, Bebek Evleri, Amerikan Koleksiyonu, Tarım, Tıp&Eczacılık, Matbaacılık, Oyuncaklar, Günlük Yaşam başlıklı sergiler bulunmaktadır. 

Ulaşım / İletişim

Adres: Kale, Depo Sokak No:1, 06230 Altındağ/Ankara, Türkiye

Telefon: (0312) 309 68 00

Website: http://www.rmk-museum.org.tr/

Ziyaret Saatleri

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 10:00-17:00

Çarşamba 10:00-17:00

Perşembe 10:00-17:00

Cuma 10:00-17:00

Cumartesi 10:00-19:00

Pazar 10:00-19:00

Giriş Ücreti

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi giriş ücreti 12 ₺'dir. İndirimli giriş ücreti 7 ₺'dir. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.