müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul, Beyoğlu Şu an açık 21 ₺ / 9 ₺

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Eski İstanbul'un merkezinde ve Haliç Kıyısında, yaklaşık 27.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Rahmi M. Koç Müzesi, ülkemizin ilk ve tek sanayi müzesi olmasının yanı sıra, yaşayan bir sosyal mekan niteliği taşımaktadır. Rahmi M. Koç Müzesi, sanayi, iletişim ve ulaşım tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk büyük kuruluştur. Endüstriyel müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar: Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme Alanı'dır.

Atatürk Bölümü başta olmak üzere müzenin denizcilik, havacılık, kara ulaşımı, iletişim, baskı atölyesi, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar ile ilgili tüm sergileri bu alanlarda ziyaretçilere sunulmaktadır. III. Ahmet Dönemi'nde tersane tesisleri için kurulan Lengerhane Binası, 1991 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından satın alınarak, 1994 senesinde ziyarete açılmıştır. 1996 yılında da Hasköy Tersanesi Vakıf tarafından satın alınmış, aslına uygun bir şekilde yenilenerek 2001 senesinde müzeye dahil edilmiştir. Kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından 2001 yılında müze bünyesine kazandırılan Tarihi Hasköy Tersanesi, 11.000 metrekareyi kaplayan 14 binadan oluşmaktadır. Müzenin ilk açıldığı bina olan Lengerhane, günümüzde geçici sergilerin ziyaretçilere sunulduğu alan olarak kullanılmaktadır. Müzenin son ana bölümü ise tarihi öneme sahip araçların yerleştirildiği açık hava sergileme alanıdır. Bu bölümü gezerken pek çok klasik otomobil modelini, boyutları ile dikkat çeken Turgut Alp Vinçi’ni, B-24 Liberator uçaklarını ve çok daha fazlasını yakından inceleme olanağına sahip olabilirsiniz.Hatta açık hava sergi alanından Haliç kıyısına doğru ilerlerseniz Fenerbahçe Vapuru’nu ve TCG Uluçalireis Denizaltısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaretçilerinin konforlu bir ziyaret deneyimi yaşayabilmeleri için müzenin tüm kapalı ve açık alanlarına rampalar ve asansörler yerleştirilmiştir. Ayrıca çocuklu aileler için müzede bebek alt değiştirme ünitesi ve çocuklar için tuvalet adaptörleri ile basamaklar bulundurulmaktadır.

1996 yılında Avrupa Müzeleri Konseyi Özel Ödülü, müzecilik konusundaki öncülük ve girişimciliğinden dolayı Rahmi M. Koç'a verilmiştir. Ödül, ilk defa bir Türk müzesine layık görülmesi açısından ayrı bir anlam taşımaktadır. Bunun yanı sıra Rahmi M. Koç Müzesi, Kültür Bakanlığı'nın 2001 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü de kazanmıştır.

 

Rahmi M. Koç Müzesinde Kaçırılmaması Gerekenler

  • 1911'de İngiltere, Newcastle upon Tyne'de inşa edilen Kalender buhar vapuru.
  • İlk Royal Enfield motosikleti. 
  • Giriş ücretine 8 TL ödeyerek, 1944'te ABD'deki Portsmouth Donanma Tersanesi'nde inşa edilmiş, 2. Dünya Savaşı dönemi demirli bir denizaltına binebilirsiniz.
  • Raylı Araba "La Littorina", orijinal 1930'ların parçaları ve aksesuarlarıyla birlikte.
  • Keşif Küresi, İstanbul’un eğitim filmlerini gösteren ilk sabit planetaryumu.
  • Bir ‘bellanca’ uçağı ve birçok el sergisi.

 

Ziyaretiniz sırasında yanınızda Müzekart+ varsa, giriş bileti fiyatı üzerinden %20 indirim hakkından yararlanabilirsiniz.

Müzeye metrobüs ile Halıcıoğlu durağında indikten sonra yürüyerek ulaşılabiliyor. Üsküdar’dan kalkan Eyüp vapurları da Rahmi Koç Müzesi’ne uğruyor. Eminönü’nden kalkan 47, 47E,47Ç ve 47N hatları da müzeye ulaşım için diğer bir yöntem.

Ulaşım / İletişim

Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5 D:No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0212) 369 66 00

Ziyaret Saatleri

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:30-17:00

Çarşamba 09:30-17:00

Perşembe 09:30-17:00

Cuma 09:30-17:00

Cumartesi 09:30-19:00

Pazar 09:30-19:00

Giriş Ücreti

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi giriş ücreti 21 ₺'dir. İndirimli giriş ücreti 9 ₺'dir. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.

Yakınındaki Müzeler