müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye, Kadirli Şu an kapalı

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Türkiye'de tarihi öneme sahip harika yerlerden biridir. Aslantaş Barajı'nın oluşturduğu yapay bir rezervuar üzerinde, ormanlık bir tepede bulunmaktadır.

Karatepe, Kilikya'nın kuzeydoğu kesiminde Ceyhan Nehri üzerinde yükselen bir tepedir. Toros Dağları'nı geçen ve Anadolu Yaylalarını güney topraklarıyla bağlayan ticaret yolunda bir sınır görevi görmüştür. Hititler, Haçlılar ve son zamanlarda Yörükler tarafından kullanılmıştır. Bölge şu anda ormanlıktır ve Ceyhan Nehri üzerindeki Aslantaş Barajı'nın oluşumu ile görünümü değiştirilmiştir.

Karatepe-Aslantaş kalesinin yapım tarihi uzun süredir bilim adamları arasında tartışma konusu olmuştur. Halen çoğu, bilinen yazıtlara dayanarak, MÖ 8.yy sonlarına ya da 7.yy'ın başlarına dayanmaktadır. Bu, Karatepe-Aslantaş'ın, Luwi dili yazıtlarının bulunduğu en son arkeolojik alanlardan biri olduğu anlamına gelmektedir. Sekizinci yüzyıla kadar, Hattuşaş'ta başkenti olan Hitit İmparatorluğu, sözde Deniz Halkları istilası kargaşasında yıkılmıştır. Güneydoğu Asya'daki bölgede, özellikle Gaziantep, Malatya ve Osmaniye civarında dağılmış bir dizi küçük krallığı geride bırakmıştır.

Yazıtlar, çeşitli isyancılarla yapılan barış antlaşmalarından bahseder ve toprağın artan refahını aktarmaktadır. Azatiwas “Fırtına Tanrısının hizmetkarı” olarak tanımlanmıştır. Ancak, Karatepe'de ardı ardına gelen yöneticilerden hiçbir iz kalmamıştır. Azati'nin ölümünden kısa bir süre sonra kalenin terk edildiği düşünülmektedir. Azatiwataya kalesinin bulunduğu alan daha sonra 8. ve 7. yüzyıllar sırasında Asur İmparatorluğu tarafından fethedilmiştir.

 

Karatepe kalesinin varlığı 20. yüzyılın kırklı yıllarına kadar unutulmuştur. Yanlışlıkla köy okulu öğretmeni Ekrem Kuşçu'yu bilgilendiren Saimbeylili çobanlar tarafından keşfedilmiştir. Ekrem Kuşçu, daha sonra Adana Müzesi müdürü Naci Kum'u bilgilendirmiştir. 1945 yazında, bir Alman akademisyen, İstanbul Üniversitesi arkeoloji profesörü Profesör Helmuth Theodor Bossert ve asistanları at arabasıyla keşif gezisine çıkmıştır. Asıl amacı, yerliler arasında Aslantaş olarak bilinen bölgeyi, yani Aslan Taşı'nı bulmaktır. Sonunda bölgeyi bulduklarında, Şubat 1946'da bekledikleri gibi bir aslan değil, bir boğa heykeli bulunmuştur.

1947 baharında yapılan kısa bir yüzey araştırmasından sonra, Karatepe-Aslantaş'taki arkeolojik kazılar aynı yılın sonbaharında başlamıştır. Başlangıçta çalışma, Profesör Helmuth Theodor Bossert ve daha sonra öğrencisi Halet Çambel tarafından yürütülmüştür. Kazıları Türk hükümeti yürütmek üzere Bossert görevlendirilmiştir. 1947'den 1951'e kadar Karatepe'deki arkeolojik kazıları yönetmiştir. Bir başka ünlü arkeolog -Bahadır Alkım, Franz Steinherr ve Heinz Anstock daha sonra kazılara katılmıştır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Cennetli Mah. Kız Yusuflu Köyü No:45, Kadirli Merkez, Kadirli, Osmaniye, 80750 Karatepe/Kadirli/Osmaniye, Türkiye

Telefon: (0328) 719 24 17

Ziyaret Saatleri

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 10:00-19:00

Çarşamba 10:00-19:00

Perşembe 10:00-19:00

Cuma 10:00-19:00

Cumartesi 10:00-19:00

Pazar 10:00-19:00