müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul, Fatih Şu an kapalı 42 ₺ / Müzekart

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TIEM), ülkemizde Türk-İslam eserlerinin bir arada bulunduğu ilk müzedir. Müze ilk kez 1914 yılında Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından Süleymaniye Camii'nin "Evkaf-ı İslamiye Müzesi" (İslam Vakıflar Müzesi) adıyla imaret binasında kapılarını ilk kez açmıştır. 1983 yılında Sultanahmet Camii Meydanı'nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı'na taşınmıştır. Sultan sarayları dışında, müze binası günümüze kadar ulaşan en eski saray yapılarından biridir.

Osmanlı sivil mimarisinin en önemli yapılarından biri olan İbrahim Paşa Sarayı, eski “Yarış Pisti Meydanı” merdivenlerinin üzerinde yükselmektedir. 1520'de Kanuni Sultan Süleyman tarafından onartılmış olan bu saray büyük vezir olan İbrahim Paşa'ya hediye edilmiştir.

Kemerler üzerindeki yükseltilmiş yapı üç taraftaki terası çevrelemektedir. Müzedeki en hoş yerlerden biri Sultanahmet Meydanı'na bakan bu terastır. 1983'ten sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi 2012 yılında restorasyon için ziyaretçilere kapatılmıştır ve kapsamlı çalışmaların ardından 2014 yılında, ilk açılışının 100. yıldönümünde yeni bir sergi ve yeni ziyaret yerleri anlayışı ile tekrar açılmıştır. 

Müzenin Emevi, Abbasi, Artuklu, Eyyubi, Ilhanlı, Timurid, Safavi, Kaçar, Memluk, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait nadir örnekleri, İslam dünyasının farklı bölgelerinden toplanmıştır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, dünyanın en iyi halı koleksiyonuna sahip olmasıyla ünlü bir müzedir. Halıların içinde başyapıt niteliğinde olanlar, başka yerde bulunamayan ve 13. yüzyıldan kalma nadir Selçuklu halılarıdır. Halı koleksiyonlarına ek olarak, müze bozulmamış sanat eserleriyle de öne çıkmaktadır. Cam eşyalar, taş ve pişmiş toprak eserler ile metal ve seramik objeler sergilenen değerli parçalar arasındadır. 

Müzenin avlusunda bulunan büyük bir salon, 19. yüzyıl İstanbul’unun günlük yaşamını yansıtan etnografya koleksiyonuna ayrılmıştır. Türk-İslam Eserleri Müzesi’ndeki Kutsal Emanetler bölümü, Topkapı Sarayı'ndaki gibi bu alanın en önemli eserlerini bir araya getirerek halkın ziyaretine sunmaktadır.

Sultanahmet bölgesinde bulunan müzeye, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak ulaşmak mümkündür.

Ulaşım / İletişim

Adres: Binbirdirek, Atmeydanı Cd. No:12, 34122 Fatih/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0212) 518 18 05

Ziyaret Saatleri

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:00-17:00

Çarşamba 09:00-17:00

Perşembe 09:00-17:00

Cuma 09:00-17:00

Cumartesi 09:00-17:00

Pazar 09:00-17:00

Giriş Ücreti

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 42 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.