müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

İstanbul, Bakırköy Şu an kapalı 10 ₺

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Müzenin tarihi I. Dünya Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Savaş sonunda elde bulunan farklı milletlere ait uçaklar, müze kurma fikrini ortaya çıkarmıştır ve düşmandan elde edilen ganimetlerden de müzeye uygun olacak parçalar toplanmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında bu parçaların zarar görebileceği düşünülmüş ve uçaklar Maltepe’ye taşınmaya başlamıştır. Ancak nakliye sırasında uçakların hasar görmesi ve Kurtuluş Savaşı’nda uçaklardan zaiyat verilmesi ile müze kurma fikrinden vazgeçilmiştir. Yıl 1960’a geldiğinde Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral İrfan Tansel, bir havacılık müzesi kurulması için direktif vermiş ve ilk adımları bizzat kendisi atmıştır. Yapılan uzun çalışmalar sonucunda müze 15 Mayıs 1971’de İzmir’de hayata geçmiştir. Açılışında büyük ilgi görmesine rağmen, şehir merkezine uzaklığı ve ulaşım zorlukları nedeniyle istenilen seviyede ziyaretçilerin ilgisini çekemediğinden Hava Müzesi için en uygun yerleşim alanının İstanbul-Yeşilköy’de bulunan Askeri Havaalanının bitişiğindeki alana konumlandırma kararı alınmıştır. 3000 metrekaresi kapalı, 12000 metrekaresi açık olmak üzere yaklaşık 15000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan müzede; Türk Hava Kuvvetleri’nin bugüne dek kullandığı hava araçları, maket koleksiyonları, havacılıkta kullanılan araç ve gereçler, havacı şehitlerimizin elbiseleri, havacılığın dünden bugüne olan serüveni konulu eserler ve silahlar gibi birçok nadide parça bulunur. 

Kıyafetler salonunda yakasında uçak işareti taşıyan ilk Osmanlı havacısından günümüze kadar kullanılan kıyafetler sergilenmektedir. Ayrıca uçuş tulumları, uçuş başlıkları ve çeşitli şahsi uçuş teçhizatlarıyla uçuş öncesi bir toplantıyı canlandıran mankenlere yer verilmiştir.

 

15-22 Nisan Turizm Haftası ve 18-24 Kasım Öğretmenler Haftası’nda öğretmenler,

23 Nisan Çocuk Şenlikleri Haftası’nda tüm çocuklar,

18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nda tüm ziyaretçiler,

18 Mart, 01 Haziran, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 10 Kasım tarihlerinde tüm ziyaretçiler,

Yılın tüm zamanlarında basın kartı sahipleri, gaziler ve 60 yaş üzeri kimseler

Müzeye ücretsiz giriş yapabilirler. Normal zamanlarda yetişkin bilet ücreti 10 TL’dir.

Müzeye şahsi aracınızla gelmek isterseniz E-5 üzerinden Atatürk Havalimanı yönünde gidip, havalimanına geldikten sonra sahil yolu yönüne dönmelisiniz. Sahil yolu üzerindeki Hava Harp Okulu’nu geçer geçmez sağa dönecek olursanız müzeye ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelmek istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi alternatif Sirkeci Halkalı Banliyö Treni olacaktır. Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar Marmaray ile Sirkeci’ye, ya da deniz yolu ile Eminönü ya da Karaköy’e kadar gelip buradan tren hattına geçiş yapabilirsiniz.

Ulaşım / İletişim

Adres: Yeşilköy Mahallesi,, Eski Havaalanı Caddesi,, 34149 Bakırköy/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0212) 663 24 90

Website: https://istanbulmuze.hvkk.tsk.tr/

Ziyaret Saatleri

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:00-17:00

Çarşamba 09:00-17:00

Perşembe 09:00-17:00

Cuma 09:00-17:00

Cumartesi 10:00-18:00

Pazar 10:00-18:00

Giriş Ücreti

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi giriş ücreti 10 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.