müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Hattuşaş Antik Kenti

Çorum, Boğazkale Şu an kapalı

Hattuşaş Antik Kenti Hakkında Genel Bilgiler

Çorum'un güneybatısında, Boğazkale İlçesi sınırları içerisinde bulunan Hattuşaş, İ.Ö. 1650-1200 yılları arasında 180 hektarlık sert ve kayalık bir alana yayılan 450 yıl boyunca Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olarak hizmet vermiştir. Hitit İmparatorluğu döneminde, bu görkemli şehir, belirli aralıklarla yüksek kulelere sahip 6 kilometre uzunluğunda surlarla çevrilidir. Bu duvarların içinden geçen anıtsal geçitler eski zamanlarda giriş ve çıkışları mümkün kılmıştır. Aslanlı Kapı (üzerinde Aslan heykelleri bulunan- Aslan Kapısı), Sfenks Kapısı ve Kraliyet Kapısı gibi kapılar, hassas bir taş ustalığının yüksek bir yeteneği gösteren kabartmalar ile dekore edilmiştir. Şehrin en uzak güneyindeki duvarlar, kentin tacı olduğu düşünülen kazıklı bir toprak seviyesinden geçer. Buradaki merkezi noktada duran Sfenks Kapısının hemen altında 71 metrelik bir tünel bulunmaktadır. Bugüne kadar yapılan restorasyon çalışmaları, zamanın baskısına karşı duran antik başkenti açık hava müzesine dönüştürmüştür.

Hitit İmparatorluğu geniş bir coğrafyaya, farklı kökenlerden birçok insana hükmettiği bilinmektedir. Hattuşaş sadece idari başkent değil, aynı zamanda tüm Hitit İmparatorluğu’nun dini merkezidir. Hititlerin önde gelen 31 tapınağından biri olan Büyük Tapınak (Büyük Mabet), en güçlü Fırtına Hatti Tanrısı ve Arinna Şehri Güneş Tanrıçası olarak gördükleri iki tanrıya taptıkları yerdir. 

Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmiştir. Hattuşaş, kalıntıları ile birlikte Aslan Kapısı, Kraliyet Kapısı ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ile eşsiz bir sanatsal başarıyı temsil etmektedir. Hattuşaş, MÖ 1. ve 2. bin yılda Anadolu ve Kuzey Suriye uygarlıkları üzerinde güçlü bir hakimiyet kurmuştur. Siyasi ve dini bir başkent olarak, saraylar, tapınaklar, ticaret merkezleri gibi pek çok sosyal yapıya sahiptir. Hattuşaş, Hitit Medeniyetinin Kral Sarayı, tapınaklar ve diğer bazı bina temelleri gibi bazı yapısal ve mimari eser gruplarını en iyi korunduğu kenttir. Ayrıca, en eski Hint-Avrupa dilini simgeleyen Hattuşaş’ın çivi yazısı tablet arşivleri, 2001’de UNESCO’nun Dünya Kayıtları Hafızasına dahil olmuştur. 

Hattuşaş, Çorum iline bağlı Boğazkale İlçesi'nde bulunmaktadır. Çorum'un 87 km güneybatısında yer almaktadır. Ankara'ya 220 km, Ankara Esenboğa Havaalanı'na 215 km, Merzifon Havaalanı'na 150 km uzaklıktadır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Boğazkale Beldesi, Boğazkale Merkez, Boğazkale, Çorum, Hisar, 19310 Boğazkale/Çorum, Türkiye

Telefon: