müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

İstanbul, Şişli Şu an kapalı 6 ₺

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Hakkında Genel Bilgiler

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, İstanbul’un Harbiye ilçesinde bulunan Askeri Tarih ve Stratejik Araştırmalar (ATASE) Bölümü’ne bağlı bir müzedir. Harbiye bölgesi, ismini Osmanlı Devleti tarafından Askeri Akademi olarak daha sonraki dönemlerde kullanılan Askeri Müze'nin hizmet binalarından almaktadır.

Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, kültürel askeri varlıklar olarak kabul edilebilecek sanat eserlerini toplamakta, sınıflandırmakta, bakımını yapmakta, yenilemekte ve bunları gelecek nesillere aktarmak için modern yöntemler kullanarak saklamakta ve sergilemektedir. Askeri Müze ve Kültür Merkezi Komutanlığı'nın envanterinde 5.000'i müze sergi salonlarında gösterilmekte olan yaklaşık 55.000 nesne bulunmaktadır.

Koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden birisi olan Askerî Müzenin kuruluşu modern anlamda olmamakla beraber 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453'te İstanbul'un Türkler tarafından fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli harp silah araç ve gereçlerinin toplandığı Cebehane olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane'deki tüm malzemeye yeni bir düzen verilerek Dar-ül Esliha adıyla yeni bir kuruluş gerçekleştirilmiştir. Modern anlamda Türk müzeciliğinin temeli Tophane Müşiri Ahmet Fethi Paşa'nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk müzeciliğinin ve Askerî Müzenin gerçek anlamda ilk kuruluşu olmuştur.

Ahmet Fethi Paşa'dan sonra Aya İrini'deki bu koleksiyonlar kısa bir süre sonra ilk defa "Müze" adını alarak Müzeyi Hümayun olarak isimlendirilmiştir. Müze teşkilatının kurulmasından sonra özellikle arkeolojik eserlerin sayısının artması üzerine bu eserler Çinili Köşk'e taşınmış ve bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzelerinin temeli atılmıştır. 940 yılına kadar Aya İrini'deki faaliyetlerini sürdüren Askerî Müze, İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye'ye de sıçrayabileceği düşüncesiyle faaliyetlerine bir süre ara vermiştir. Savaş tehlikesinin ortadan kalkmasından sonra 1949 yılında Maçka Silahhanesi'nde depolanan eserler 1959'dan itibaren Harbiye Mektebi Jimnastikhanesi binasında tekrar sergilenmeye başlanmıştır.

Bu binanın zamanla Askerî Müze koleksiyonları için yetersiz kalması ve çağdaş anlamda gelişmeye yönelik adımların atılmasına imkân vermemesi üzerine 1966 yılından itibaren restorasyon çalışmaları sürdürülen eski Harbiye binasının Askerî Müze olarak kullanılmasına karar verilmiş ve 10 Şubat 1993 günü yeni bir düzenleme ile ziyarete açılmıştır.

Sergi koleksiyonundaki eserlerin, sergi salonlarında modern müzecilik teknikleri kullanılarak sergilendiği Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, görkemli tarihimizden miras kalan kültürel zenginliğimizi yerli ve yabancı araştırmacılara sunmaktadır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Halaskargazi, Vali Konağı Cd. No:2, 34367 Şişli/İstanbul, Türkiye

Telefon: (0212) 233 27 20

Ziyaret Saatleri

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Pazartesi, Salı günleri kapalıdır.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı Kapalı

Çarşamba 09:00-16:30

Perşembe 09:00-16:30

Cuma 09:00-16:30

Cumartesi 09:00-16:30

Pazar 09:00-16:30

Giriş Ücreti

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı giriş ücreti 6 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.

Yakınındaki Müzeler