müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir, Odunpazarı Şu an açık

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi Merkez sınırları içerisinde yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi; 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubu’nun iş birliği ile kurulmuştur. Türkiye’nin ilk cam müzesinde 58 yerli, 10 yabancı sanatçının eserleri teşhir edilmektedir.

Çağdaş Cam Sanatları müzesi üç tarihi evin restore edilmesiyle oluşan bina içinde yer almaktadır. Müze binasında, Çağdaş Cam Sanatları eserlerinin yanı sıra, bir tiyatro salonu da bulunmaktadır. 

2007 yılında hizmete açılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eseri sergilenmektedir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun iş birliği ile oluşturulan müze, haftanın altı günü ziyarete açıktır. Atatürk Bulvarı üzerindeki Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Kent Müzeleri Kompleksi’nde, Odunpazarı Modern Müze ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ile ile aynı cadde üzerinde yer almaktadır. 

Müzenin daimi sergisinin yanı sıra, Almanya’dan Gernot H. ve Ursula Merker’in koleksiyonundan iki eser, Estonya’dan Eeva Kasper ve Mare Saare, Japonya’dan Nobuyuki Fujiwara, Polonya’dan Prof. Kazimierz Pawlak ve Piotr Stramski’nin bağışladıkları birer eser de sergilenmektedir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Pazartesi hariç her gün açık olup 10.00-17.30 Giriş Ücretlidir. “Atatürk Lisesi” tramvay durağında inerek müzeye ulaşmak mümkündür. Şehir içi sefer yapan belediye otobüslerinin çoğu Odunpazarı’na gitmektedir. 

Ulaşım / İletişim

Adres: Akarbaşı, T. Türkmen Sk. No:45, 26010 Odunpazarı/Eskişehir, Türkiye

Telefon: (0222) 211 55 00

Ziyaret Saatleri

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 10:00-17:00

Çarşamba 10:00-17:00

Perşembe 10:00-17:00

Cuma 10:00-17:00

Cumartesi 10:00-17:00

Pazar 10:00-17:00