müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Bursa Kent Müzesi

Bursa, Osmangazi Şu an kapalı Ücretsiz

Bursa Kent Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Bursa Kent Müzesi, Türkiye'nin ilk kent müzesidir. Konsept bir müze olup, 14 Şubat 2004 tarihinde kapılarını ziyarete açmıştır. Kent müzesinin bulunduğu, Cumhuriyet Dönemi üç yönetim yapısından biri olan Eski Adliye Binası, 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yapılmıştır. Bodrum ve 2 kattan ve toplam 2010 metrekare alandan oluşan bina, I. ulusal Mimarlık Dönemi Özelliği taşıyan yapıdır. Kentin çevresinde oluşan ilk uygarlıklardan beylikler dönemine, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Dönemi’ne kadar tarihçesinin çeşitli görsel ögelerle belgelenip sergilendiği müze aslında bundan çok daha fazlasıdır. Müze 2006 yılında Lizbon’da düzenlenen Avrupa Müze Forumu ödüllerinde de üçüncülüğe layık görülmüştür.

3 katlı olan bu müzede tematik bir şekilde düzenlenmiş El Sanatları Galerisi, Bursa’nın tarih boyunca yerleşmiş el sanatları ve ticaret hayatının görsel bir sunumudur. Buradaki sergide daha çok Avrupalı seyyahların çektikleri fotoğraflarda referans alınarak günümüzde neredeyse yok olmaya yüz tutmuş el sanatları canlandırılmıştır. Koridorda sergilenen el sanatları atölyeleri arasında marangoz, semerci, bakırcı, çinici, kebapçı, havlucu, tekstilci, keçeci ve tenekeci atölyeleri yer almaktadır. Ziyaretçilere tarihi bir esnaf çarşısında dolaşıyormuş hissini yaşatan El Sanatları Galerisi eski Bursa ruhunu deneyimlemek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bursa Kent Müzesi zemin katında iki galeri mevcuttur. “Uygarlıklar Kenti Bursa” Galerisi’nde Bursa ve çevresindeki ilk uygarlıklardan Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar olan döneme dair çeşitli görseller, objeler, belgeler ve animasyonlar yer alıyor. 

Zemin kattaki ikinci galeri ise “Çağdaş Bursa” adını taşıyor ve bir öncekine benzer bir sistemle kentin Kurtuluş Savaşı sonrasında, Cumhuriyet Dönemi’ne ait tarihçesini gözler önüne seriyor.

Bu galeride yer alan sergide Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli ancak unutulmuş kentlerinden Bursa’nın çağdaş bir büyük şehire dönüşümüne tanıklık edebilirsiniz.

Bursa Kent Müzesi içerisindeki son galeri ise Yaşam ve Kültürüyle Bursa Galerisi. Kentin kültürel geçmişine dair objeler, görseller ve belgelerin yer aldığı bu galerideki kalıcı sergi Bursa’nın tarihinde önemli rol almış isimler, tarihten bugüne yemek ve eğlence kültürü, komşuluk ilişkileri, giyim, eğitim, spor ve Bursa ve çevresinin gelenek, göreneklerine odaklanıyor.

Toplu taşıma kullanmak isteyenler metroya binerek Osmangazi İstasyonu‘nda inip, Atatürk Caddesi’nde güney yönünde 10 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirler.

Ulaşım / İletişim

Adres: Hocaalizade Mahallesi Atatürk Caddesi 6, Hocaalizade, 6. Kültür Sk. No:8, 16010, 16230 Osmangazi/Bursa, Türkiye

Telefon: 444 1 600

Ziyaret Saatleri

Bursa Kent Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır.

Bursa Kent Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 09:30-17:30

Çarşamba 09:30-17:30

Perşembe 09:30-17:30

Cuma 09:30-17:30

Cumartesi 09:30-17:30

Pazar 09:30-17:30

Giriş Ücreti

Bursa Kent Müzesi giriş ücretsizdir.