müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Bergama Müzesi

İzmir, Bergama Şu an açık 7 ₺ / Müzekart

Bergama Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

1878'de Bergama'da Carl Humman ve Alexander Conze başkanlığında başlayan arkeolojik kazılar sonucunda, 1900 - 1913 yılları arasında akropolde yapılan kazılar sırasında bugünkü Alman Kazı Evi yakınlarında bir depo müzesi inşa edilmiştir. Bu depo, o dönemde Türkiye'de bulunan iki arkeolojik opus deposundan biridir. Bergama'da 1. Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğrayan kazılara Theodor Wiegand başkanlığında yeniden başlanmıştır. Aynı yıl, Akropolis kazılarına ek olarak Asklepieion kazılarının başlamasıyla birlikte, opusların sayısı artmış ve yeni bir müze binasına ihtiyaç duyulmuştur. 1932'de Bergama'ya gelen Mareşal Fevzi Çakmak, konuyla yakından ilgilenmiş ve ziyaretinden sonra yeni bir müze kurulmasını emretmiştir. Türk-Alman işbirliğiyle yapılması planlanan yeni bina için bugün eski bir mezarlık olan yerin uygun olduğu tespit edilmiştir. Mimar Bruno Meyer ve Harold Hanson tarafından hazırlanan proje, 1932 sonunda tamamlanmış ve 1933 yılında İzmir Valisi Kazım Dirik'in resmi isteği ile üs kazı çalışmaları başlatılmıştır. 13 Nisan 1934'te Bergama ziyareti sırasında sağlık merkezi olan Asklepieion'u ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk, müze binasının inşaatının devam ettiğini görmüştür. Yapımı tamamlanan Bergama Müzesi, 30 Ekim 1936'da İzmir Valisi Fazlı Güleç tarafından ziyarete açılmıştır. Müze binası, galerilerle çevrili geniş bir dikdörtgen avludan ve bu avlunun arkasındaki dikdörtgen bir sergi salonundan oluşmaktadır. 

Avlunun galerileri açık hava müzesi için uygun olduğundan, bazı eserler burada sergilenmiştir. 1924'te Bergama Halk Evi binasında Etnografya ve Arkeoloji Müzesi tamirata alındığı için, arkeolojik eserler yeni müze binasına taşınmıştır. Etnografik eserler ek binanın inşaatından sonra 1979'da bugünkü müze binasına götürülmüştür. Ek binada, avlunun ve sergi salonunun bulunduğu bölümün yanına yerleştirilmiş dikdörtgen planlı bir yapı vardır; girişi avludan salona açılan bir kapı ile sağlanmaktadır. Müzenin arka tarafına depo, laboratuvar, fotoğraf odası, arşiv gibi birimler eklenmiştir.

Müzedeki buluntuların büyük kısmı, Bergama ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan erken dönem Bronz döneminden Bizans dönemine kadar çeşitli dönemlere ait olan eserlerden oluşmaktadır. Etraftaki arkaik yerleşimlerden elde edilen buluntular arasında Bergama heykel ekolune ait örnekler, Pitane ve Gryneion'dan gelen Arkaik Dönem buluntuları, Myrina pişmiş çömlekleri dikkat çekmektedir.

Bergama Arkeoloji Müzesi’nin Etnografya bölümünde halılar, yöre geleneğinde işlenen kilimler (Yuntdağ, Yağcıbedir, Kozak, Bergama dokumaları), kumaş dokuma örnekleri, el işleri ve diğer Anadolu bölgelerine ait diğer el yapımı eserler sergilenmektedir.

Ulaşım / İletişim

Adres: Zafer, Cumhuriyet Cd. No:10, 35725 Bergama/İzmir, Türkiye

Telefon: (0232) 631 28 83

Ziyaret Saatleri

Bergama Müzesi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi 08:00-18:00

Salı 08:00-18:00

Çarşamba 08:00-18:00

Perşembe 08:00-18:00

Cuma 08:00-18:00

Cumartesi 08:00-18:00

Pazar 08:00-18:00

Giriş Ücreti

Bergama Müzesi giriş ücreti 7 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.

Yakınındaki Müzeler