müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Asklepieion

İzmir, Bergama Şu an kapalı 35 ₺ / Müzekart

Asklepieion Hakkında Genel Bilgiler

Bergama Akropolünün dibinde, MÖ 4. yy'da Şifa Tanrısı Asklepius'un onuruna inşa edilmiş bir şifa kompleksi bulunmaktadır. Gelişmiş mimari düzeni ve kullanılan tedavi yöntemleri ile batı Anadolu'daki en önemli şifa merkezi unvanını kazanmıştır. Asklepion'un günümüze kalan kalıntıları, MS 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian tarafından yapılan düzenlemelere aittir. Asklepion, kuruluş tarihinden daha önceki dönemlerde de kutsal bir alan olduğuna ilişkin bazı işaretler bulunmaktadır. Ancak kentin gelişimi M.Ö. 4. yüzyıldan sonra başlamıştır.

Tapınağın girişi, 1 km uzunluğunda düzeltilmiş ve son kısmı sütunlu bir cadde olan Via Tecta'dan (Kutsal Yol) geçmektedir. Yolun sonunda anıtsal giriş (Propylon), girişin sağında kütüphane salonu ve girişin solunda Zeus'a adanmış bir tapınak bulunmaktadır. Anıtsal girişin ardından geniş bir avlu bulunmaktadır. Avlunun kuzey, güney ve batı yönleri sütunlu galerilerle çevrilidir. Kuzeybatı köşesine bitişik, 3.500 kişilik oturma kapasitesine sahip bir tiyatro, batı köşesinde batıya uzanan bir galeri, güneyde büyük bir ziyafet salonu ve güney köşede tuvaletler vardır. Avlunun güneydoğu köşesinde, bazen Telesphorus Tapınağı olarak bilinen bir tedavi merkezi vardır. Büyük avlunun batı kesiminde kutsal şifa kaynaklarının, tapınakların ve erken dönemde inşa edilen yatak odalarının kalıntıları bulunmaktadır.

Asklepion sağlık merkezinde uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgileri, eski zamanların ünlü hatip Aelius Aristides’ten almak mümkündür. Aristides, Asklepion'da tedavi edilmiş ve tedavi yöntemlerini Hieroi Logoi kitabında detaylı olarak açıklamıştır. Uyku odalarında hastalar, suyun sesini dinleyerek, çamur tedavisi ile, şifalı su tedavisiyle, diyet terapileri ile uyutularak ve müzik terapisi gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmıştır. Antik dünyanın en önemli sağlık şehirlerinden biri olan Pergamon, Eczane'nin babası olarak bilinen Pergamonlu Galen’in doğduğu kenttir. Galen, burada gladyatörlere ve Roma krallarına bakmış ve farmakoloji alanında önemli keşifler yapmıştır.

Asklepion şifa merkezi, Epidaurus ve Kos'taki diğer çağdaş tedavi merkezleri arasında, Roma dönemine ait mimarlığın karmaşık yerleşim düzeni, hastalıklar için tedavi yöntemleri, burada çalışan hekimler ve Pergamon Galen tarafından geliştirilen tedavi yöntemleri nedeniyle önemli bir yerdir.

İzmir terminalinden Bergama’ya giden dolmuşlarla Bergama’ya ulaştıktan sonra Asklepion’a ulaşmak mümkündür.

Ulaşım / İletişim

Adres: Zafer, Site Sk. No:16, 35700 Bergama Osb/Bergama/İzmir, Türkiye

Telefon: 02326312884

Giriş Ücreti

Asklepieion giriş ücreti 35 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.

Yakınındaki Müzeler