müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Arkas Deniz Tarihi Merkezi

İzmir, Bornova Şu an açık Ücretsiz

Arkas Deniz Tarihi Merkezi Hakkında Genel Bilgiler

İzmir Bornova’da bulunan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Mayıs 2012’de açılmıştır. Üç kattan oluşan tarihi binada 112 gemi maketi, 127 parça gemi antikası ve 123 tablo yer almaktadır. M.Ö.1000 yılından başlayıp, 20. yüzyıla kadar olan deniz ve gemi tarihi koleksiyonuna sahip müze, ziyaretçilere denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek için eşsiz bir mekandır. 

Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Metin Gürkan, Engin Alsan, Ergin Bürge, Bedri Selay, Azmi Beydeş, Coşkun Güreli, Alpay Türkekul, Nezih Bekat ve Okyay Yaylacıkoral gibi usta ellerde şekillenen eserleri ile ziyaretçileri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Üç kattan oluşan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, “müze” olmadan önce İzmir’in ünlü ailelerinden Arkaslar tarafından ev olarak kullanılıyordu. 

Binanın giriş katında ziyaretçileri dolaplı pusulası ile dev bir dümen takımı karşılıyor. Bandırma Vapuru, Savanarona yatı gibi Türk gemilerinin yanı sıra Kristof Kolomb’un keşif gemileri de bu katta yer alıyor. İkinci kattta, 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan dönemi kapsayan gemi maketleri denizciliğin tarihsel gelişimini sergiliyor. Bu katta ayrıca 1805 yılında İngiliz, Fransız ve İspanyol donanmaları arasında, İspanya’nın güneyindeki Trafalgar Burnu’nda gerçekleşen, dünyanın en önemli deniz savaşlarından Trafalgar Muharebesi’nin, efsanevi HMS Santisima Trinidad, HMS Euryalus, HMS Neptune ve HMS Leviathan gemilerinin maketleri ile aslına uygun şekilde canlandırılan dioraması da yer alıyor. Tüm salonlardaki gemi maketlerine deniz temasını işleyen Dixon, Molsted, Roux ve Sami Yetik gibi ünlü Türk ve yabancı ressamların tabloları eşlik ediyor. Binanın gemi antikaları bölümünde ise, ziyaretçiler denizcilik tarihinde yer almış farklı deniz ulaşım araçlarını, ölçü sistemlerini ve gemicilik aletlerini yakından inceleme fırsatı buluyorlar. 

Arkas Deniz Tarihi Merkezi; Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Ulaşım / İletişim

Adres: Erzene, 80. Sk. No:28, 35040 Bornova/İzmir, Türkiye

Telefon: (0232) 342 10 11

Ziyaret Saatleri

Arkas Deniz Tarihi Merkezi Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar günleri kapalıdır.

Arkas Deniz Tarihi Merkezi ziyaret saatleri şu şekildedir.

Pazartesi Kapalı

Salı 10:00-18:00

Çarşamba Kapalı

Perşembe 10:00-18:00

Cuma Kapalı

Cumartesi 10:00-18:00

Pazar Kapalı

Giriş Ücreti

Arkas Deniz Tarihi Merkezi giriş ücretsizdir.