müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Gordion Antik Kenti

Ankara, Polatlı Şu an kapalı

Gordion Antik Kenti Hakkında Genel Bilgiler

UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Türkiye'nin eski Gordion kenti, Anadolu tarihine fazlaca ışık tutmaktadır. Türkiye'nin başkenti Ankara'nın yakınında, Gordion antik kentinde bulunan Yassıhöyük köyü, 19. yüzyılda yapılan bir demiryolu inşaatı sırasında keşfedilmiştir. Gordion bölgesinde ilk yerleşmenin Erken Demir Çağı’nda yani, M.Ö. 1100-900 yıllarında olduğu kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Arkeolojik kazılar sırasında bulunan mozaik ve çakıl taşları da dahil olmak üzere yaklaşık 750 antik malzeme şimdi Gordion müzesinde sergilenmektedir.

Müzenin etrafındaki mezarlıklar, Hitit hanedanının dağılmasından sonra Anadolu'ya yerleştiğine inanılan Friglerin yaşam tarzını anlatmaktadır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu yer, daha çok Friglerin başkenti olmasıyla bilinmektedir. Gordion'un en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Midas Höyük Tümülüsü, babası için Kral Midas tarafından yaptırılmıştır ve Türkiye'nin batısındaki Alyattes tümülüsünden sonra en büyük yapıdır.

Gordion, Frigler'in siyasi ve kültürel başkenti, antik çağların önemli bir halkıdır. Hititlerden sonra şehirde yerleşim izleri bulunan Friglerin, Gordion’da yapılan kazılarla şehri şiddet kullanılarak ele geçirmediği düşünülmektedir. Gordion kazılarında: ortaya çıkarılan yazısız malzemeler, çanak-çömlek. Frig halkının yerli halkla kaynaşma imkânı bulduğunu ve tam bir Anadolu uygarlığı olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Gordion’un hem Hititler hem de Frigler tarafından sınır bölgesi ve stratejik önemi olması nedeniyle özellikle seçildiği düşünülmektedir.

 

Şehre ismini veren Kral Gordios zamanından kalan ve M.Ö. 740 yılına tarihlenen bir anıt mezar bulunmaktadır. Ancak şehrin en parlak zamanı Kral Gordios’un oğlu Kral Midas zamanında yaşanmıştır. Kral Midas’ın M.Ö. 736’da tahta çıkmış olabileceği düşünülmektedir. Kral Midas’ın Geç Hitit krallıklarıyla, Luvilerle ve Urartularla anlaşmaları olduğu için tarihlerde kesinlik bulunmaktadır.

Müzenin ve antik kentin en yakınında bulunan yerleşim yeri Yassıhöyük Köyü’dür. Yassıhöyük Köyü antik kente sadece 1 km uzaklıktadır. Antik kente ve müzeye gitmek için bu köye giden araçlara binilmesi yeterlidir. Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’da rahatlıkla bulunabilir.

Araba ile ulaşım için Polatlı ilçe merkezine 29 kilometre uzaklıkta yer alan Gordion müzesine ulaşmak için Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye ulaşmak mümkündür.

Ulaşım / İletişim

Adres: Yassıhüyük, 06900 Polatlı/Ankara, Türkiye

Telefon: