müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Boğazköy Müzesi

Çorum, Çorum Merkez Şu an kapalı 7 ₺ / Müzekart

Boğazköy Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Çorum Müzesi İdaresi tarafından yönetilen Boğazköy Müzesi, Çorum'a 82 km uzaklıktadır. 12 Eylül 1966'da açılmıştır. Hattis kazılarından eserler vardır ve eserler de bu yerel müzede sergilenmektedir.

Çoğunlukla Hititlerden eserler, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler bulunmaktadır.

Müzenin girişinde topografik bir harita ve Hattis Tarihi Bölgesi'ni gösteren kronolojik bir levha vardır. Aynı yerde, kral kapısının üzerinde bir oyma tanrı figürü sergilenmektedir. İlk salonda; Kalkolitik, Eski Tunç ve Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'nden pişmiş toprak eserler sergilenmektedir. Buradan büyük salona geçildiğinde, Yazılıkaya'dan getirilen tanrıça İştar kabartmasını görmek mümkündür. Asur Ticaret Kolonileri ve Eski Hitit dönemine ait geniş gagalı sürahiler ve fotoğrafları ikinci salonda sergilenmektedir. Antik Hitit ve imparatorluk döneminden pişmiş toprak ve taş eserler; Frigya dönemine ait boyalı seramik kaplar, fibulalar; Roma terra cotta ve cam işleri; Bizans dönemine ait bir kiliseye ait bronz malzeme bu salonda sergilenmektedir. Bunlara ek olarak, Hitit çivi yazısı tabletler, mühürler, bül baskılı seramik, silindir ve mühürler, bronz eksenler, pimler, taş ocağı araçları ve kalıpları; fildişi üzerinde dans eden tanrıça, üç tanrı grubu, kolye kabartmalı seramik parçaları sergilenmektedir.

Alacahöyük ve Boğazköy Müzeleri Çorum Müzesi Müdürlüğü tarafından yönetilmektedirler. Ziyaret saatleri 08: 00-17: 00 arasıdır.  Bu müzeler Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilmektedir. Çorum ve Boğazköy Müzeleri Ücreti 3 lira; Alacahöyük ve Örenyeri için 4 liradır.

Ulaşım / İletişim

Adres: Yavruturna, Cengiz Topel Cd. No:3, 19200 Çorum Merkez/Çorum, Türkiye

Telefon: (0364) 452 20 06

Giriş Ücreti

Boğazköy Müzesi giriş ücreti 7 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.

Yakınındaki Müzeler