müzeler.org

Türkiye'nin Müzelerini Keşfedin

Ani Harabeleri

Kars, Kars Merkez Şu an kapalı 10 ₺ / Müzekart

Ani Harabeleri Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin Kars ilinde, Ermenistan sınırında yer alan antik Ani şehri, el değmemiş vadiler ve dağlarla çevrilidir. Güzel doğal manzarasının yanı sıra, çarpıcı bir katedralin kalıntıları ve altı kilisesi de dahil olmak üzere olağanüstü bir yapı buranın önemini arttırmaktadır. Ani, Ermeni krallığının başkenti olduğunda, İpek Yolu'nun bir bölümünü kontrol edilmesiyle elde edilen kar ile gelişmiştir.

10. ve 11. yüzyıllarda altın çağını yaşayan kent, daha sonra Bizans, Selçuklu ve Gürcistan egemenliği döneminde ticari kervanlar için önemli bir kavşak olarak önemini korumuştur. 1319 yılında şehir, Moğol istilası ve yoğun bir deprem nedeniyle ihtişamını yitirmeye başlamıştır. Birkaç kez el değiştirdikten sonra (yerel Türk hanedanları, Timurlu hanedan ve Pers Safevileri dahil) Ani kenti, 1579'da Osmanlı Devleti'nin bir parçası olmuştur. Ani kentinin sınırları içinde 17. yüzyıla kadar küçük bir kasaba varlığını sürdürmüşse de son keşişler Kızkale'den ayrıldıktan sonra yani 1735 yılında kent tamamen terk edilmiştir.

19. yüzyılın ilk yarısından itibaren Avrupalı ​​gezginler Ani'nin kalıntılarını keşfetmişler ve izlenimlerini akademik dergilerde yazmaya başlamışlardır. Ani, 1878'de Rus İmparatorluğu'nun Transkafkasya bölgesinin bir parçası haline gelmiş ve ilk arkeolojik kazılar gerçekleştiğinde doğrudan St. Petersburg Bilimler Akademisi tarafından desteklenmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı orduları 1918'de Kars'ı ele geçirdiğinde, kazı sırasında ele geçirilen eserler mümkün olduğu kadar kurtarılmıştır ve bu eserler Erivan Devleti Ermeni Tarihi Müzesi'nde sergilenmeye günümüzde de devam etmektedirler. Ne yazık ki, kalan eserler yağmalanmış veya yok edilmiştir ve Ani'yi bugün yaşamaya devam ettiği harap duruma düşürülmüştür. Ancak, zamanın ve insan etkileşiminin aşındırıcı etkilerine rağmen, Ani'nin kalıntıları gezginleri büyülemeye devam etmektedir. 

Günümüzde, Ani'yi ziyaret etmek için izne gerek yoktur ve herkes antik kenti görmek için Kars'tan bir taksi ya da minibüsle seyahate çıkılabilmektedir. Türkiye’nin pek çok ilinden Kars’a uçak seferi bulunduğundan havayoluyla 2 saatte ile ulaşılması mümkündür. Ani Harabeleri Kars‘ın Ermenistan sınırında yer alan Ocaklı Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Kars merkeze yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ani Harabeleri ziyaret saatleri sezonlara göre değişiklik göstermektedir. Haftanın yedi günü ziyaret açık olan örenyerinin ziyaret saatleri şu şekildedir:

Yaz aylarında; 08.00 ile 19.00 arasında.

Kış aylarında; 08.00 ile 17.00 arasında.

Ulaşım / İletişim

Adres: Şehitler Mahallesi, Şehitlik Caddesi No:87, 36000 Ocaklı/Kars Merkez/Kars, Türkiye

Telefon: 444 6 893

Giriş Ücreti

Ani Harabeleri giriş ücreti 10 ₺'dir. İndirimli giriş ücret bilgisi bulunmamaktadır. Bu müzede MüzeKart geçerlidir.